Az előadások helyszín bejárásait mindig nagyon szeretem. Minden alkalommal, amikor az ország különböző pontjaira megyünk, egy kis felfedezés is jut nekünk.
Monok Kossuth Lajos szülőfalva, egy békés település festői dombok között. Demeterné Bártfay Emese polgármester asszony, ahogy vezetett végig a településen, mesélt közben a falu nevezetességeiről: a két szép kastélyról (Andrássy és Monaky kastély), Kossuth Lajos szülőházáról, a szép horgásztóról, amit völgyzáró gáttal alakítottak ki. Közben mesélt az épületekről, régi uradalmakról, a régi gazdálkodókról. Jó látni, amikor a gondos gazda tudja honnan hová tart.
Ahogy beértünk a templomba, mesélt tovább. A település Sarlós Boldogasszony római katolikus temploma 1814-ben épült, klasszicizáló, késői barokk stílusban. Az altemplom falába temették gróf Széchényi Aladárt és feleségét, Viszay Flórát, gróf Széchényi Györgyöt és gróf Széchényi Pál Ágostot. Ahogy kiderült, a templom előtt álló kereszt éppen akkora, mint a vaskereszt a torony tetején. Az Andrássy család hitéletét szolgálta a nagykastély kápolnája, amelyet 1770–1771-ben a Szent Kereszt tiszteletére építtetett gróf Andrássy István. A család rendszeresen vitt bort XIV. Kelemen pápának, aki a környékről származó nedűt igen kedvelte. A legenda szerint történt egyszer, hogy a termés elfagyott, és abban az évben nem vittek bort Rómába. Kelemen pápa, hogy a termést megóvja, odaadományozta 1773-ban Szent Orbán ereklyéjét. Most I. Szent Orbán pápa hamvai a templomban pihennek, és ezt egy korabeli adományozó okirat is igazolja. Az ereklyetartót díszítő papírvirág meg olyan, mintha napjainkban készült volna, pedig bizony még az is korabeli.
Hazánkban él még a történelem. Békés, szép dombok között kis titkos csodák bújnak meg, őrizve történelmünk kincseit.